Úplatky na ministerstvu i v obcích    HN.IHNED.CZ, 27.10.2004
Největší kauzy korupce ve stavebnictví míří k soudu
V kauze Tender Group, pojmenované po firmě, která pro města organizovala výběrová řízení na stavební zakázky, si obvinění vyslechlo už osmnáct lidí.
PRAHA, 27. 10. 2004

Obě kauzy jsou největšími případy korupce ve stavebnictví. Obě dokládají, jak silné úplatkářské klima panuje v této branži. A obě nyní míří k soudu.
Při té první detektivové vyšetřovali v nejvyšších patrech politiky, při druhé probírali podezřelé stavební zakázky v městech po celé republice. "Obvinění se budou seznamovat se spisem. Pak podám návrh na obžalobu," řekl policejní komisař Tibor Lévai, jenž má na starosti vyšetřování předražených zakázek na ministerstvu zahraničí z éry ministra Jana Kavana.
Ke stejné metě se blíží i vyšetřování kauzy, v níž hlavní roli sehrála společnost Tender Group. "Předpokládáme, že se budeme seznamovat se spisem na přelomu roku," uvedla dozorující žalobkyně Jana Jahodová.

Nevyšetřené stíny

V kauze Tender Group, pojmenované po firmě, která pro města organizovala výběrová řízení na stavební zakázky, si obvinění vyslechlo už osmnáct lidí. HN se podařilo získat dosud nezveřejněný seznam míst v tuzemsku, kde společnost Tender Group zmanipulovala zakázky.
Jde o celkem šestnáct měst, v nichž firmy vyhrávaly podvodem zakázky na opravy škol, nemocnic či stavby obecních bytů. Vše fungovalo následovně: stavební firma, která chtěla zakázku získat za každou cenu, firmě Tender Group zaplatila úplatek. Tender pak nastavil parametry v řízení tak, že nikdo jiný vyhrát nemohl. Společnost hlavního obviněného Radovana Sitaře například nabídla městu Bruntál, že po povodních zorganizuje soutěž na stavbu desítky bytů zdarma.
"Navštívil mě tehdy doma pan Sitař a natvrdo řekl, že za čtyři sta tisíc korun je to naše. Když jsem odmítl, začal licitovat. Nakonec chtěl sto tisíc," vzpomíná bruntálský podnikatel Petr Czasch na setkání s firmou Tender Group.
Princip korupce byl ale v některých případech mnohem rafinovanější. Firmy, které získaly zakázky, totiž později městům předložily faktury za fiktivní práce v hodnotě úplatku. Získaný doplatek pak převedly na účet fiktivní firmy v Rakousku. Z konta je pak vybrali lidé Radovana Sitaře.
Ačkoli vyšetřování kauzy finišuje, nekalé praktiky společnosti Tender se zcela odkrýt nepodařilo. Stín podezření se totiž objevil i v dalších projektech, v nichž se mihlo jméno firmy. Například čtyřmiliardová oprava Fakultní nemocnice v Praze-Motole. "Není důkaz, že i ta další řízení byla zmanipulovaná. Tam, kde se nalezl, stíhání začalo. Nezapomínejte, že se ta firma pořádáním výběrových řízení živila a museli bychom procházet desítky, stovky zakázek," reagovala žalobkyně Jahodová, nicméně jedním dechem dodala: "Kdyby se ale objevily nové důkazy, tak se pochopitelně mohou otevřít i další řízení."
Policisté prověřovali v této souvislosti například i rokycanskou firmu Stapom. O jejích podivných praktikách HN informovaly.
V úplné tichosti míří k soudu i případ z ministerstva zahraničí. Policie chce před soud postavit celkem devět lidí, mezi nimiž jsou i bývalí vysoce postavení úředníci diplomacie a nejbližší Kavanovi spolupracovníci.

"Kostlivec" Jana Kavana

Na seznamu jsou například Kavanovi generální sekretáři Karel Srba a Pavel Jaroš nebo šéf finančního a investičního odboru ministerstva zahraničí Aleš Šatánek.
Policie je přesvědčena, že úředníci přidělovali firmám stavební zakázky na rekonstrukce ambasád v zahraničí za úplatky. Zakázky byly zpravidla o deset až dvacet miliónů korun předražené a z rozdílu mezi skutečnou cenou byly podle policie vypláceny úplatky. Všichni obvinění jakoukoli vinu od počátku popírali. "Náš náhled se od počátku nemění. Ta výběrová řízení a zakázky měly být realizovány v době, kdy můj klient už na ministerstvu nebyl," řekl včera advokát Karla Srby Vít Široký.
Obvinění exsekretáře ale mimo jiné stojí na výpovědi Evy Tomšovicové, která tvrdí, že za nitky tahal právě Srba.
Rozsáhlé vyšetřování v Černínském paláci ukázalo, že v resortu existoval při přidělování zakázek důmyslný systém, který dokonale nahrával korupci. O soutěžích rozhodovala vždy stejná skupina lidí. Jejich postup pak ještě "jistila" najatá společnosti Certos, která pro ministerstvo veřejné soutěže organizovala. I její představitelé skončili mezi obviněnými.
"Potíž byla v tom, že to nebyly klasické soutěže. Chodilo to tak, že se oslovilo jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutež, kde se spočítaly body z objektivních, ale i subjektivních parametrů. Matematicky se tak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála konkrétní firma," řekl již před časem k dřívější praxi na ministerstvu nynější generální sekretář Vladimír Zavázal.
Předchozí texty k tématu:
Chcete zakázku? Exposlanec pomůže, 22. 10.
Dům za milión a půl. Platil stát? 21. 10.
Stavby: Korupci se nedaří zastavit, 20. 10.

Kde se uplácelo v kauze Tender Group
Kutná Hora
Hrádek u Rokycan
Rokycany
Holoubkov
Starý Plzenec
Netolice
Dačice
Mladá Boleslav
Doksy
Milovice
Broumov
Příbram
Děčín
Liberec
Bruntál
Uherský Brod
Zdroj: Státní zastupitelství středočeského kraje

Autor/ři:  Radek Kedroň
 Sabina Slonková
 www.ihned.cz/autori
 
Stránky projektu iHNed.cz připravuje Economia OnLine. ISSN 1213-7693.
Copyright © 1996-2004 ECONOMIA a. s., člen skupiny Dow Jones - Handelsblatt. Informace o inzerci zde.
Economia Online je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.